Ponedjeljak, 19 Ožujak 2012 00:00

1, 7, 18, 21…

…tako smo mi brojali medalje četiri dana Prvenstva Hrvatske koje se održalo u Splitu od 15. do 18. ožujka na 50-metarskom bazenu splitskog Poljuda.

Nastup na ovogodišnjem zimskom prvenstvu tijekom višemjesečnih kvalifikacija izborio je 491 plivač iz 32 hrvatska kluba. Natjecalo se u kategorijama kadeta, mlađih juniora, juniora i ml.seniora i seniora. Ekipu plivačkog kluba Osijek Žito činilo je 25 plivača – Dino Pavoković, Filip Vujić, Teo Zeba, Sven Latinović, Oliver Bijelić, Dino Knežević, Lovro Dijanović, Ivan Filipović, Moreno Markovinović, Mihaela Lubina, Barbara Prša, Laura Herek, Paula Herek, Ivna Tomičić, Nada Sikra, Patricia Čorić, Matea Vila, Dorotea Živalj, Laura Bijelić, Ivana Granoša, Nora Grevinger, Ana Sikra, Marija Dobrošević, Iva Matijević i Lea Knežević.

Još prije nekoliko godina bili smo vrlo ponosni i zadovoljni ostvarivanjem nastupa u finalnim utrkama, no u proteklih 12 mjeseci brojimo samo medalje.

Rezultat ovogodišnjeg prvenstva je 21 osvojena medalja što je za 7 više nego na prošlogodišnjem zimskom prvenstvu koje je isto tako bilo rekordno, no sigurno nam je puno važnije što smo povećali broj plivača koji su se penjali na postolje.

Posebnost je dominacija Osijek Žita u jednoj od najtežih disciplina – 200 metara leptir, gdje smo zasjenili konkurenciju i osvojili čak 8 medalja u svim dobnim skupinama, od prva tri mjesta u ženskoj kadetskoj konkurenciji do seniorske brončane medalje, a ne smijemo zaboraviti ni dva 4. mjesta u muškoj kadetskoj i mlađe juniorskoj konkurenciji.

U kadetskoj konkurenciji Laura Bijelić doplivala je do 6 pojedinačnih  medalja, i to 3 zlata na 800 m slobodno, 200 m leptir i 400 m mješovito. Zlata su joj za malo pobjegla na 400 m slobodno, 200 m slobodno i 100 m leptir gdje je osvojila srebrne medalje.

Najuspješnija kadetkinja prsašica bila je naša Nora Grevinger koja je u obje napete utrke, 100 i 200 m prsno, doplivala do zlata.

Na 200 m leptir za kadetkinje na postolju su bile sve plivačice Osijek Žita. Srebrna Dorotea Živalj i brončana Ana Sikra upotpunile su Laurinu pobjedu!

Kadetske štafete bile su odlične i dva puta su se popele na najviše postolje uvjerljivim pobjedama. Tako su državne prvakinje na 4×200 m slobodno postale Lea Knežević, Ana Sikra, Matea Vila i Laura Bijelić, a na 4×100 m mješovito Lea, Nora, Dorotea i Laura.

Malo bolji u štafeti 4×100 m slobodno bio je splitski Jadran pa su Dorotea, Nora, Matea i Laura osvojile srebrnu medalju.

Kadet Lovro Dijanović je u okršaju sa svojim klupskim kolegom Dinom Kneževićem osvojio brončanu medalju. Rivalstvo na treningu ipak je poticajno i korisno!

U mlađe juniorskoj konkurenciji do dvije bronce na 100 i 200 m leptir doplivao je Oliver Bijelić, ulazni mlađi junior koji se sjajno izborio u konkurenciji godinu dana starijih plivača, ali i žestokih rivala u svom godištu. I u ovoj utrci bila je borba za medalju s klupskim kolegom Svenom Latinovićem koji je kao i Dino osvojio 4.mjesto. Ali, to je sport…i svaka utrka je nova prilika!

Juniorka Paula Herek osvojila je srebro na 50 m leđno, dok je u svojim boljim disciplinama 100 i 200 m leđno izgubila šansu za borbu za medalje slabo otplivavši u jutarnjim kvalifikacijama. Konkurencija je takva da jednostavno nema prostora za greške…

Do juniorske brončane medalje doplivala je i Ivna Tomičić na 50 m prsno.

Juniorsko srebro, te mlađe seniorsku i seniorsku broncu osvojila je Laura Herek u našoj najtrofejnijoj disciplini, 200 m leptir. Treba to isplivati u velikom bazenu…

Laura je još doplivala do četvrtih mjesta na 50 i 100 m leptir u juniorskoj konkurenciji, kao i Paula na 200 m leđno i juniorska štafeta na 4×200 m slobodno (Nada Sikra, Patricia Čorić, Laura i Paula Herek). Četvrta je bila i Mihaela Lubina u mlađe seniorskoj i seniorskoj konkurenciji na 200 m prsno, u kadetskoj konkurenciji Ana Sikra na 800 m slobodno, Lea Knežević na 100 m leđno, Dino Knežević na 400 m mješovito.

Izborili smo brojna A, B i C finala i teško ih je sve nabrojati, ali moramo spomenuti juniorsko B finale Filipa Vujića na 50 m leptir gdje je završio 7., ali 2. u svom godištu. Ta finala smjestila su nas na listi uspješnosti klubova u seniorskoj konkurenciji na 10. mjesto u muškoj i 6. mjesto u ženskoj konkurenciji.

Sve u svemu, vidimo da smo na dobrom putu i da imamo još puno prostora za napredak, a nadamo se da su ovi rezultati dodatni poticaj svima za rad u bazenu, ali i doprinos plivanju.

Čestitke svim plivačima! I hvala navijačima na tribinama!